Syyskauden kausikonserteissa sukellettiin kahden eri nuottikirjan sävelaarteistoon. Lokakuulla kauden avauskonsertissa tutkimme Pirkanmaalla, Lempäälän ja Vesilahden seuduilla vaikuttaneiden Spoofin sisarusten 1800-luvun alussa kokoamaa nuottikirjaa. Erik Ulrik Spoofin kolme nuottivihkoa sisältävät pääasiassa 1800-luvun alun kontratansseja, isosiskonsa Maria Helenan nuottivihko puolestaan 1700-luvun lopun polskia ja pollonessoja.
Joulukuun konsertissa vieraanamme oli näyttelijä-laulaja Tuija Hanhikoski, ja tarjolla oli viulupitäjän lauluperinnettä, jota kuulee nykyään harvoin julkisesti muuten kuin Kaustisen Hääkuoron ja muiden kuorojen ohjelmistossa. ”Kaustisen laulukirja oli yhtä kuin minun ala-asteen musiikinopetukseni. Juuri muuta ei Jylhässä musiikintunneilla tehty kuin laulettu niitä lauluja Ojasen Pertin johdolla, ja niinpä monet niiden laulujen sanoista hypähtelevät edelleen mieleen mitä omituisimmissa tilanteissa. Tuolloin laulut vedettiin harmoonin ja joskus myös viulun säestyksellä, muusta sovituksesta ei ollut tietoa.”, Tuija kertoo.
Konsertissa kuultiin Tuijan tulkitsemia lempilauluja Tallarin uusina sovituksina, sekä tarinointia Kaustisen laulukirjaan liittyvistä muistoista.🤗
Kuva: Päivi Paananen
